Pantoğraf İşleri

Pantoğraf İşleri

Pantoğraf dilimize Fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Çizilmiş bir yazı yada desenin değişik boyutlarda kopyasının ve ya birebir benzerinin yapılması işlemidir. Genelde resimde, mimarlıkta güzel sanatların bu alanlarında kullanılan kopya çıkarmaya yarayan alete de denmektedir. Genellikle birbirine eklemlenebilen parçalardan oluşmaktadır. Genel çalışma mantığı bir nokta etrafında dönen bir taraftan verilen hareketi öteki taraftan aynı şekilde tekrarlayan makinelerdir. Bir pantoğraf makinesindeki çizim elemanı küçük boyutlu bir resmin üzerinde gezdirilirken karşı tarafta daha büyük ölçekte aynı resim çizilmiş olur. Bu sayede yapmış olduğunuz resim birebir aynı olup sadece boyutu değişmiş olmaktadır. Çizim kalemlerinin merkeze uzaklığına göre diğerinin boyutu belirlenmektedir.
Pantoğraf on altıncı yüzyılda bulunmuş olup bugüne kadar değişik biçimlerde evrimleşmiştir. İlk defa Georges Dilingen adında bir Fransız ressam kullanmış on sekizinci yüzyıla gelindiğinde bugünkü halini almıştır. Pantoğrafta sadece düzlemsel olarak çizim bulunmamakta, hacimleri de gösteren çizimler bulunmaktadır. Pantoğraf çelik kalıp oluşumunda önemli bir aşama olup bunsuz bir kalıp oluşturulması düşünülemez.
 Bu şekliyle de makine kalıplarının oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır.
Ema Kalıp Telerezyontel erezyon işinde uzmanlaşmış olmak ile birlikte pantoğraf işlerinde de önemli başarılı işlere imza atmıştır. Ema Kalıp Telerezyon  yurt içi ve yurt dışı fason veya direk olarak pek çok üretimde bulunmuş ve bir çok firmanın başvuru kaynağı olmuştur. Ema kalıp Telerezyon ve pantoğraf’ta uzun yılların deneyimi ve bilgisi ile kaliteli üretimler gerçekleştirmiştir.

                                                                                       EMA KALIP TELEREZYON

                                                                                                     İZMİR

36
>